Adres: 25-133 Kielce, ul. Rajtarska 47   Telefon: 576-544-990

            

Jesteś tutaj: WZOROWA GMINA 2017

WZOROWA GMINA 2017

GALA WZOROWYCH W BIAŁYMSTOKU 21 XII 2017

Miasto i Gmina Szepietowo

LIDER KULTURY

Szepietowo to gmina miejsko-wiejska położona w Powiecie Wysokomazowieckim. Ma blisko 8 tys. mieszkańców i stanowi granice pomiędzy Mazowszem i Podlasiem. Ważne jest tu kultywowanie tradycji i kultury obu regionów, dlatego przy Gminnym Domu Kultury działa Izba Tradycji prezentująca dzieje miasta. 

 

Gmina Suwałki

LIDER SPORTU

Gmina Suwałki położona jest w północnej części Województwa Podlaskiego.  Ma blisko 7,5 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnię prawie 265 km2. Władze samorządowe inwestują tu w sport.. Gmina finansuje zajęcia dla młodzieży w wielu dyscyplinach sportu, a najlepszym co roku przyznawane są nagrody pieniężne.

 

Miasto i Gmina Supraśl

LIDER INFRASTRUKTURY

Gmina Supraśl położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie Białegostoku. Ma 14,6 tys. mieszkańców i 188 km2 powierzchni. To jedyna gmina uzdrowiskowa na Podlasiu która stale się rozbudowuje. Odwiedzających Supraśl zachwycają odnowione budowle stanowiące o jego wielkości jak chociażby Miejski Ratusz, Dom Ogrodnika czy Pałac Buchholtzów. Pamiętano także o powstańcach styczniowych, których groby na Kopnej Górze uporządkowano i stworzono ścieżkę edukacyjną.

 

Miasto i Gmina Sokółka

LIDER BUDOWNICTWA MIESZKANIOWEGO

Sokółka położona jest we wschodniej części Województwa Podlaskiego, wzdłuż  granicy polsko-białoruskiej. Miasto jest stolicą powiatu i silnym ośrodkiem przemysłowym. Dzięki staraniom obecnej pani Burmistrz – po raz pierwszy w historii Sokółki wybudowano blok komunalny, w którym wkrótce zamieszka 27 rodzin a obok będzie stał blok socjalny na 20 rodzin.  

 

Gmina Sokoły

LIDER PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Gmina Sokoły położona jest na Wysoczyźnie Wysokomazowieckiej. Ma ok. 6 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnię 155,6 km2. Samorząd gminy od wielu lat z sukcesami realizuje zadania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Dzięki temu zagospodarowane zostały budynki po upadłych zakładach czy zamkniętych szkołach, gdzie powstały nowe firmy.

 

Miasto Siemiatycze

LIDER WYKORZYSTANIA ŚRODKÓW UNIJNYCH

Miasto Siemiatycze to stolica powiatu, położona w południowej części Województwa Podlaskiego. Ma ponad 15 tys. mieszkańców i zajmuje obszar 36,2 km2. Dzięki funduszom unijnym zrealizowano tam szereg inwestycji poprawiających standard  życia mieszkańców.

  

Miasto Hajnówka

LIDER EKOLOGII

Hajnówka to miasto powiatowe położone na pograniczu polsko-białoruskim. Ma ponad 21 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnie 21 km2. To co odróżnia Hajnówkę od innych miast Polski to szerokie działania proekologiczne.  Wszystkie gminne budynki są w trakcie lub po  termomodernizacji, a na ternie miasta funkcjonuje 296 kolektorów słonecznych.

 

Gmina Piątnica

LIDER OŚWIATY

Gmina Piątnica zajmuje obszar  blisko 219 km2 i położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Łomża po drugiej stronie rzeki Narew. Ma blisko 11 tys. mieszkańców. W gminie funkcjonuje 7 szkół  podstawowych. Wszystkie placówki prowadzą dzienniki elektroniczne, posiadają pełnowymiarowe hale sportowe i  boiska wielofunkcyjne. Dzieci do szkół dowożone są nowoczesnymi autokarami gwarantującymi bezpieczeństwo.

 

Gmina Łomża

LIDER ROZWOJU

Gmina Łomża położona jest w zachodniej części województwa podlaskiego i zajmuje obszar 208 km2. Władze samorządowe postawiły na Rozwój, w wielu dziedzinach życia takich jak: bezpieczeństwo, przedsiębiorczość , infrastruktura czy też kultura .

 

Miasto Grajewo

LIDER EDUKACJI

Miasto Grajewo położone jest na północy województwa i stanowi siedzibę powiatu. Zamieszkuje je 22 tys. osób. Jest to prężny ośrodek ze stojącymi na wysokim poziomie szkołami i przedszkolami, w których już dla najmłodszych prowadzi się m.in. naukę chemii. Są też wyjazdy gimnazjalistów na Politechnikę czy spotkania z historia, organizowane wspólnie z pracownikami IPN. Istotne są także wyniki uzyskiwane przez uczniów w olimpiadach przedmiotowych i na egzaminach końcowych.

 

Gmina Grajewo

WZOROWY SAMORZĄDOWIEC

Wójt Gminy Grajewo
Stanisław Szleter 

 

Miasto i Gmina Czyżew

LIDER GOSPODARKI

Czyżew położony jest w południowo-zachodniej części Woj. Podlaskiego. Ma około 123,5 km2 powierzchni i mieszka w nim prawie 7 tys. osób.  Przez miasto  przebiega Rail Baltica, po której pociągi wkrótce będą kursować z prędkością 160 km/h. Jednak o rozwoju gospodarczym miasta zadecydowały doskonale przeprowadzone przez władze samorządowe działania wspierające przedsiębiorców oraz powstanie atrakcyjnych terenów inwestycyjnych.

 

Miasto i Gmina Ciechanowiec

LIDER WSPÓŁPRACY

Ciechanowiec położony jest na południu Woj. Podlaskiego, Ma powierzchnię 201,5 km2 i mieszka w nim blisko 9 tys. osób.  Władze samorządowe utrzymują stałe kontakty z miastami z Litwy, Francji i Niemiec. Uczniowie i stowarzyszenia organizują wspólnie z partnerami zagranicznymi przedstawienia teatralne, koncerty oraz liczne konferencje naukowe.

Gmina Brańsk

LIDER INWESTYCJI

Gmina Brańsk położona jest w południowej części Województwa Podlaskiego w Powiecie Bielskim. Ma ok. 6 tys. mieszkańców. Zrealizowano wiele ważnych inwestycji. Dzięki temu gminne drogi mają nowe asfaltowe nawierzchnie, a we wsiach wybudowano chodniki i wymieniono na energooszczędne lampy oświetleniowe. Wzorowo zrealizowano także projekt budowy przydomowych oczyszczalni ścieków oraz kolektorów słonecznych. Powstały także nowe boiska i sieci kanalizacyjne.

 

Gmina Bakałarzewo

LIDER BEZPIECZEŃSTWA

Gmina Bakałarzewo położona jest w północno-wschodniej  części Województwa Podlaskiego. Zajmuje obszar 123 km2 i ma ponad 3 tys. mieszkańców. Słynie z przepięknych terenów rekreacyjno-krajobrazowych położonych wzdłuż doliny rzeki Rospuda. Co roku odwiedza je tysiące turystów, dlatego ważne jest bezpieczeństwo.

 

 GALA WZOROWYCH ZAMEK TOPACZ ŚLĘZA 19 IX 2017

 

Gmina Zgorzelec

LIDER EKOLOGII

Gmina Zgorzelec jest typowym samorządem okołomiejskim położonym w zachodniej części Sudetów. W Regionie Dolnośląskim jest jednym z liderów w przygotowaniu terenów pod inwestycje wpływające na czystość środowiska i produkcję energii odnawialnej.

 

Gmina Warta Bolesławiecka

WZOROWY SAMORZĄDOWIEC

Wójt Gminy Warta Bolesławiecka
Mirosław Haniszewski

 

Gmina Jerzmanowa

LIDER EDUKACJI

Gmina Jerzmanowa położona jest w północnej części województwa dolnośląskiego wśród malowniczych Wzgórz Dalkowskich. Niewielka odległości od miast powiatowych – Głogowa i Polkowic powoduje, że do gminy każdego roku przeprowadzają się kolejne rodziny. Dlatego władze samorządowe skupiają swoje działania głównie na obszarach które służą podniesieniu jakości życia, poprawie komunikacji oraz edukacji.

 

Gmina Grębocice

LIDER BUDOWNICTWA MIESZKANIOWEGO

Gmina Grębocice położona jest w północno-wschodniej części powiatu polkowickiego. Od wielu lat władze samorządowe inwestują w infrastrukturę komunalną, transport publiczny, oświatę oraz bezpieczeństwo. Grębocice są jedyną gminą na Dolnym Śląsku inwestującą w budownictwo komunalne.

 

Gmina Kamieniec Ząbkowicki

 LIDER TURYSTYKI

Gmina Kamieniec Ząbkowicki położony jest na południe od Wrocławia w Paśmie Gór Złotych
i Wardzkich. Historyczny charakter gminy podkreślany jest przez liczne zabytki. Władze samorządowe każdego roku starają się poprawiać infrastrukturę która ma sprzyjać rozwojowi turystyki.

 

Gmina Kobierzyce

LIDER INFRASTRUKTURY KOMUNALNEJ I TRANSPORTU PUBLICZNEGO

Gmina Kobierzyce położona jest w aglomeracji wrocławskiej w pobliżu skrzyżowania autostrady A4 z drogą ekspresową S8 i krajową 35. Lokalizacja ta sprzyja rozwojowi gospodarki. W 33 miejscowościach gminy mieszka ponad 19 tysięcy osób. Co roku władze samorządowe przeznaczają dużą część budżetu na inwestycje w infrastrukturę oraz transport publiczny.

 

Miasto i Gmina Lubawka

LIDER OPIEKI SPOŁECZNEJ

Lubawka położona jest w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego w powiecie kamiennogórskim. Kierowcom kojarzy się z przejściem granicznym do sąsiedniej Republiki Czech, gdzie obecnie zatrudnienie znajduje duża część mieszkańców gminy. Władze samorządowe kreują nowatorskie rozwiązania z zakresu opieki społecznej. 

 

Miasto i Gmina Twardogóra

LIDER SPORTU

Twardogóra Położona jest na wschodnim krańcu województwa dolnośląskiego w powiecie oleśnickim. Obszar wchodzi w skład Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”. Władze samorządowe postawiły na rozwój sportu. W gminie działa kilkanaście klubów i stowarzyszeń sportowych.

 

Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice

LIDER GOSPODARKI

Gmina Jelcz-Laskowice położona jest we wschodniej części województwa dolnośląskiego w powiecie oławskim. W Polsce słynie z produkowanych przez wiele lat samochodów ciężarowych i autobusów, które powstawały w miejscowej fabryce. W ciągu ostatnich kilkunastu lat powstały tam nowe fabryki międzynarodowych koncernów.

 

Miasto Zgorzelec

LIDER WSPÓŁPRACY ZAGRANICZNEJ

Miasto Zgorzelec położne jest na zachodnich krańcach Województwa Dolnośląskiego na prawym brzegu rzeki Nysy Łużyckiej. Ma 16 km2 powierzchni i  liczy 32 tys. mieszkańców. Jako miasto przygraniczne sąsiaduje z niemieckim Gorlitz w Saksonii, z którym aktywnie współpracuje od ponad 20 lat na wielu płaszczyznach.

 

Miasto Szczawno-Zdrój

LIDER KULTURY

Szczawno-Zdrój to jedna z piękniejszych miejscowości Województwa Dolnośląskiego. Położona w powiecie wałbrzyskim może poszczycić się bogatą, ponad 800 letnią historią. W świecie znana jest jako kurort uzdrowiskowy,  w którym cyklicznie organizowane są imprezy kulturalne o zasięgu międzynarodowym.

 

WYRÓŻNIENIA

Gmina Wisznia Mała

Gmina Wisznia Mała jest gminą bezpośrednio sąsiadującą ze stolica Dolnego Śląska – Wrocławiem. Atrakcyjne tereny i piękne położenie oraz bardzo dobre skomunikowanie z metropolia powoduje, że coraz częściej właśnie tam szukający spokoju mieszkańcy  budują  nowe domy. 

 

Miasto i Gmina Strzegom

Gmina Strzegom położona jest w środkowej części województwa dolnośląskiego w powiecie świdnickim.  Przez znawców rynku budowlanego nazywana jest granitowym sercem Polski. Wszystko przez bogate zasoby naturalne, unikatowych w skali światowej różnokolorowych granitów.

 

Miasto i Gmina Prochowice

Gmina Prochowice położona jest  na południe od Legnicy i może poszczycić się bogata historią.  Prawa miejskie Prochowice dostały już w 1280 roku a nadal je sam Bolko I Świdnicki. Przez wieki miasto uznawane było za bezpieczne, ponieważ stacjonowały tu liczne oddziały wojskowe.

 

Miasto i Gmina Bogatynia

Bogatynia położona jest na południowo-zachodnich krańcach Województwa Dolnośląskiego w powiecie zgorzeleckim. Graniczy z Czechami I Niemcami. Od najbliższego, dużego miasta dzieli ją blisko 30 kilometrów.

 

Miasto i Gmina Brzeg Dolny

Brzeg Dolny jest jedną z trzech gmin tworzących Powiat Wołowski. Mieszka w nim  blisko 16 tysięcy mieszkańców dla których istotne są kultura sport i rekreacja oraz infrastruktura wypoczynkowa.

 

Miasto i Gmina Żmigród

Gmina Żmigród to jedna z piękniejszych krain Dolnego Śląska, położona w północnej części Powiatu Trzebnickiego. Na jej terenie znajduje się m.in. unikalny Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy” oraz rezerwat „Stawy Milickie”.

 

Miasto Kamienna Góra

Miasto Kamienna Góra to miejscowość na Dolnym Śląsku malowniczo położona w obniżeniu Sudetów środkowych nad rzeką Bóbr. Władze samorządowe wspierając przedsiębiorczość nie zapominają także o działaniach na rzecz kultury i turystyki.

 

Miasto Złotoryja

Złotoryja to stolica powiatu położona w południowo zachodniej części województwa dolnośląskiego Ma ponad 15 tys. mieszkańców. I może szczycić się stale zmniejszającym się bezrobociem. Jest to możliwe dzięki zabiegom władz samorządowych, które zachęcają do inwestowania w przylegającej do miasta strefie ekonomicznej.

GALA WZOROWYCH W RZESZOWIE 24 IV 2017

Gmina Krościenko Wyżne 

WZOROWY SAMORZĄDOWIEC

Wójt Gminy Krościenko Wyżne
Jan Omachel

 

Gmina Solina

LIDER TURYSTYKI

Gmina Solina położona jest w powiecie leskim, w południowo-wschodniej części Województwa Podkarpackiego. Jest to jedna z najbardziej znanych w Polsce gmin o charakterze turystycznym. Niekwestionowaną atrakcją jest wybudowana w latach 60-tych ubiegłego wieku zapora oraz Zalew Soliński będący rajem dla żeglarzy.

 

Gmina Fredropol

LIDER INWESTYCJI

Gmina Fredropol położona jest w południowej części powiatu przemyskiego i zajmuje obszar blisko 160 km2. Obecnie gminę zamieszkuje ponad 5,5 tysiąca osób. W ciągu ostatnich lat gmina przeszła ogromną metamorfozę wykorzystując wszelkie możliwości rozwoju i wsparcia finansowego zarówno z programów krajowych jak i funduszy europejskich.

 

Gmina Dębica

LIDER KULTURY

Gmina wiejska Dębica malowniczo położona na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego we wschodniej części powiatu dębickiego. W jej skład wchodzi 17 sołectw.

 

Gmina Jarosław

LIDER EKOLOGII

Gmina Jarosław położona jest w północno-wschodniej części Województwa Podkarpackiego. Zajmuje obszar 114 km2 i zamieszkuje ją ponad 13 tysięcy osób. Zgodnie z europejskim trendem władze samorządowe od lat wspólnie z mieszkańcami wypracowują rozwiązania chroniące środowisko naturalne.

 

Miasto Jasło

LIDER SPORTU

Miasto Jasło położone jest w południowo-zachodniej części Województwa Podkarpackiego, w dolinie trzech rzek: Wisłoki, Jasiołki i Ropy. Jest jednym z najstarszych miast kazimierzowskich na Podkarpaciu. Zajmuje powierzchnię blisko 37 km2, które zamieszkuje około 36 tysięcy mieszkańców. Władze samorządowej położyły także duży nacisk na realizację programów sportowych.

 

Gmina Sanok

LIDER INFRASTRUKTURY KOMUNALNEJ I TRANSPORTU PUBLICZNEGO

Gmina Sanok położona jest w południowej części województwa podkarpackiego. Mieszka w niej ponad 17 tysięcy osób. Władze samorządowe od dłuższego czasu realizują inwestycje poprawiające stan i dostępność do infrastruktury komunalnej.

 

Gmina Żurawica

LIDER BEZPIECZEŃSTWA

Gmina Żurawica położona jest w powiecie przemyskim, 7 km na północ od miasta Przemyśl. Zamieszkuje ją blisko 13 tys. osób, a jej obszar zajmuje ponad 95 km2. Od lat władze samorządowe zapewniając bezpieczeństwo mieszkańcom.

 

Gmina Zarszyn

LIDER WSPÓŁPRACY ZAGRANICZNEJ

Gmina Zarszyn zajmuje północno-wschodni obszar powiatu sanockiego. Zamieszkuje ją ponad 9 tysięcy osób. Jedną z mocnych stron Gminy Zarszyn jest współpraca transgraniczna. Dzięki projektom współpracy transgranicznej odbyło się wiele festynów kulturalnych oraz wymian międzyszkolnych.

 

Miasto i Gmina Ustrzyki Dolne

LIDER PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Ustrzyki Dolne to gmina miejsko-wiejska położona malowniczo u podnóża Bieszczad, w paśmie gór Sanocko-Turczańskich. Miasto jest stolicą powiatu bieszczadzkiego. Na stałe mieszka tu blisko 18 tysięcy osób. Na terenie gminy została utworzona Rada Doradców by wspólnie wypracowywać pomysły i działać na korzyść mieszkańców.

 

Miasto i Gmina Rymanów

LIDER OŚWIATY

Gmina Rymanów położona jest w południowej części województwa podkarpackiego. Mieszka w niej blisko 20 tysięcy osób. Uzdrowiskowy charakter i czyste, górskie powietrze to tylko niektóre atuty Rymanowa. Kolejnym jest bez wątpienia bardzo dobrze zorganizowany system oświaty.

 

Miasto i Gmina Jedlicze

LIDER SŁUŻBY ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ

Gmina Jedlicze położona jest w południowej części województwa podkarpackiego w powiecie krośnieńskim. Zajmuje obszar 58 km2, a zamieszkuje ją ponad 15 tysięcy mieszkańców.